آیا استفاده از عایق درب موتور مفید است؟

با پیشرفت تکنولوژی در صنعت خودرو و تولید پیشرانه‌های کم‌ مصرف با بازدهی بالا، بحث مدیریت گرمای تولیدی پیشرانه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. پیشرانه‌های جدید به گونه‌ای طراحی و تولید شده‌اند که دمای استاندارد کاری بالایی داشته و در عین حال در مدت زمان کوتاهی پس از روشن شدن به دمای استاندارد کاری خود برسند و این دمای کاری بالا سبب احتراق بهتر و کامل‌تر سوخت شده و در نتیجه سطح آلایندگی تولیدی، کاهش چشمگیری می‌یابد.

اما در عین حال حرارت بالای پیشرنه می‌تواند باعث بروز مشکلات دیگری شود. به عنوان مثال حرارت متصاعد شده از پیشرانه بلافاصله با درب موتور (کاپوت) که چند سانتی‌متر بالاتر از آن قرار گرفته برخورد می‌کند و به ویژه در فصول گرم سال باعث داغ شدن آن خواهد شد. این گرمای شدید می‌تواند به مرور زمان به رنگ درب موتور آسیب بزند.

تاثیر عایق درب موتور در فصول گرم و سرد سال

برای این منظور، بهترین راه حل استفاده از عایق‌های حرارتی است که از آن‌ها با عنوان نمد درب موتور یا عایق درب موتور یاد می‌شود و عموما از جنس نمد فشرده و پخته شده تشکیل شده است.

این عایق در زمان داغ شدن پیشرانه و به خصوص در فصول بسیار گرم، باعث کاهش حرارت انتقال یافته از پیشرانه به درب موتور خواهد شد. از طرف دیگر در فصول سرد سال این عایق انتقال سرما از درب موتور به داخل محفظه پیشرانه را کاهش داده و کمک می‌کند تا در مدت زمان کوتاه‌تری پیشرانه به دمای استاندارد کاری خود برسد. این دمای استاندارد هم به مصرف سوخت و آلایندگی کم‌تر پیشرانه خودرو کمک کرده و هم گرمای مطلوبی را برای استفاده بخاری و یخ زدای شیشه‌جلو ایجاد می‌کند.

از طرف دیگر سرمای هوا در زمستان می‌تواند باعث یخ زدن آب موجود در مخزن و لوله‌های شیشه‌شور شود که این عایق نمدی در جلوگیری از بروز این مشکل نیز بسیار موثر و کارا است.

علاوه بر موارد بالا، این عایق تا حد قابل قبولی از نفوذ صدای پیشرانه به خارج از محفظه موتور می‌کاهد.

نا گفته نماند که در بسیاری از اتومبیل‌ها که سیستم خنک‌کاری پیشرانه آن‌ها دارای نفص فنی بوده یا پیشرانه به دلیل فرسودگی یا مشکلاتی همچون ضعف واشر سرسیلندر دارای ضعف عملکردی است، استفاده از این عایق نمدی می‌تواند در مناطق با آب و هوای بسیار گرم موجب افزایش بی‌رویه دمای موتور شود. در این موارد اگرچه حذف عایق نمدی می‌تواند به کاهش دمای کارکرد پیشرانه کمک کند، اما نه تنها مشکل اساسی پیشرانه به قوت خود باقی است، بلکه حذف این عایق نمدی منجر به بروز مشکلات دیگری همچون سوختن رنگ درب موتور به مرور زمان خواهد شد.

بنابراین توصیه می‌شود اگر به هر دلیلی خودروی شما فاقد این عایق نمدی است، در اسرع وقت نسبت به تهیه و نصب آن اقدام کنید.

عایق نمدی را از کجا تهیه کنیم؟

یکی از روش‌های مطمئنی که با کمک آن می‌توان نسبت به خرید و نصب اصولی این عایق اقدام کرد، استفاده از اپلیکیشن یا وب‌سایت فروشگاه آنلاین «بسپر» است. با مراجعه به سایت مذکور می‌توانید نسبت به سفارش خرید و تحویل و نصب در محل عایق نمدی درب موتور اقدام کنید.

بدون شک استفاده از عایق‌های متفرقه با کیفیت ساخت پایین و غیراستاندارد نه تنها کارایی لازم را ندارد، بلکه ممکن است در اثر حرارت بالای پیشرانه خطر آفرین نیز باشد.

متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایتwww.besporshop.com  و یا نصب اپلیکیشن بسپر بر روی تلفن همراه از محصولات و خدمات متنوع این پلتفرم آنلاین خدمات خودرویی بهره ببرند.Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *